Skip links

Zástrčka Milana Caise se stala trvalou součástí EPo1

6. 12. 2022

10:39

Milan Cais se sochou Disconnected v EPO1

Naší nejnovější akvizicí, která bude trvalou součástí exteriérové expozice, je plastika sochaře Milana Caise s názvem Disconnected. Pro bývalou prvorepublikovou elektrárnu je tato socha, kterou autor upozorňuje na závislost lidí na elektrické energii, více než příznačná. Byla přitom vytvořena ještě před vypuknutím současné energetické krize a dnes má tak myšlenka, kterou zosobňuje, ještě větší platnost než v době jejího vzniku.

Spolupráce centra současného umění EPO1 a Milana Caise vyplynula zcela přirozeně zejména díky osobnímu a profesnímu přátelství ředitele EPO1 Jana Kunzeho s tímto výtvarným umělcem, frontmanem a bubeníkem kapely Tata Bojs. Byl to právě Jan Kunze, kdo Caisovi před časem po téměř dekádě, během níž se sochařství příliš nevěnoval, vnuknul myšlenku na intenzivnější návrat k této činnosti. Spolupráce umělce a kurátora vyústila v realizaci výstavy s názvem Dveře dovnitř. Tento projekt se setkal s velkým zájmem veřejnosti a pozitivními ohlasy všude, kde byl realizován.

Aktuálně je více než čtyřmetrová socha Disconnected vystavena v Turbínové hale EPO1, kde bude k vidění až do konce února 2023. Instalaci díla v galerii byl přítomen štáb České televize, v jejíž režii aktuálně vzniká o skupině Tata Bojs dokument, a záběry z jeho umisťování do výstavních prostor centra současného umění EPO1 by se tak měly stát jeho součástí.

Sdílet

Facebook
Twitter
LinkedIn