Skip links

Projekty galerie 3

EPO1 není jen budova, kde probíhají výstavy. Našim cílem je zprostředkovat umění co nejširšímu množství lidí na místech, která k tomu vybízí –⁠ ať už je to bývalá elektrárna, kaple či volné prostranství. 

Umění v prostoru

Power for Space

Jak již název napovídá, jedná se projekt, který přesahuje prostory samotné galerie. 

 “Prostor” je něco jako nedoceněné umělecké dílo, jako plátno, bez něhož by neexistovalo nic. Vnímat umění v kontextu prostoru v jeho rozmanitosti přináší potenciál rozšíření zážitku o zcela nový rozměr. Proč jej tedy redukovat na jednu budovu? Jednou z aktivit galerie EPO1 tak je instalace soch do veřejného prostoru, kde je mohou potkat jak náhodní kolemjdoucí, tak milovníci umění, jdoucí cíleně za nimi. 

Dáváme prostor mladým umělcům

Fresh Power

Jednou z hlavních myšlenek a cílů EPO1 je podporovat mladé umělce a zprostředkovat jejich díla veřejnosti v prostorech galerie. 

S tímto záměrem vznikl projekt Fresh power, v rámci kterého nakupujeme sochy od tvůrců nejmladší generace a budujeme jejich sbírku. Ta bude součástí stálé expozice v galerii EPO1.

Power of history

Art Point

V obci Slavětín vzdálené cca 15 minut od galerie EPO1 se nachází zrekonstruovaná kaple sv. Josefa. Chátrající stavba byla odkoupena manželi Kasperovými, předělána k nepoznání a nejen s ohledem na design a zařízení interiéru i exteriéru je tak spjata s galerií EPO1. 

Vnitřním prostorám kaple dominuje moderně pojatý oltář vyzdobený vznášejícími se drátěnými sochami autorky Veroniky Psotkové. Kompozice soch zobrazuje svatého Josefa držícího Ježíška v obklopení postav andělů. Další umělecké dílo, ocelová plastika s motivem Lilie, která je atributem svatého Josefa a jejímž autorem je sochař Michal Gabriel, je k vidění hned vedle kaple na rovněž revitalizovaném, udržovaném nádvoří. 

Prostor kaple a její přilehlé okolí slouží jako zázemí pro komorní společenské akce (koncerty, autorská čtení apod.), které pořádáme pod názvem “Art Point” a jako místo setkávání místních obyvatel. 

Kaple je otevřena v době konání kulturních akcí –⁠ vždy první sobotu v měsíci, od dubna do listopadu. Větší skupiny (min. 10 osob) si mohou domluvit individuální prohlídku.