Umění v prostoru
Power for Space
Jak již název napovídá, jedná se projekt, který přesahuje prostory samotné galerie.
“Prostor” je něco jako nedoceněné umělecké dílo, jako plátno, bez něhož by neexistovalo nic. Vnímat umění v kontextu prostoru v jeho rozmanitosti přináší potenciál rozšíření zážitku o zcela nový rozměr. Proč jej tedy redukovat na jednu budovu? Jednou z aktivit galerie EPO1 tak je instalace soch do veřejného prostoru, kde je mohou potkat jak náhodní kolemjdoucí, tak milovníci umění, jdoucí cíleně za nimi.
LEV
Michal Gabriel
Ocelový lev je téměř dva metry vysoký, dva a půl metru dlouhý a přes tunu a půl vážící. Existuje ve dvou verzích – jedna je v soukromém vlastnictví, druhá lišící se pouze vyrytým číslem 2 na noze lva, je vystavena na trutnovském Slovanském náměstí před městskou galerií. Trutnované tak mohou obdivovat jednu z nejoblíbenějších soch novodobé historie a pozorovat její dechberoucí proměnu v průběhu čtyř ročních období.
JEZDEC
Michal Gabriel
Ocelová socha jezdce byla veřejnosti odhalena v srpnu roku 2020 během festivalu Artu Kus na trutnovském Bojišti. V bronzových verzích menších rozměrů vzniklo toto dílo sochaře Michala Gabriela již dříve, ale až společnost KASPER KOVO byla schopna splnit sochařovu touhu spatřit jezdce v mnohem větším rozměru. Socha složená z centimetrových nerezových segmentů je vysoká 3 m a váží přes 2,5 t.
KŮŇ
Michal Gabriel
Nerezová socha koně vznikala na přelomu zimy a jara roku 2019 za účelem vystavení ve veřejném prostoru města Karlovy Vary. Velikost ocelových lamel vytváří optickou strukturu, která zdůrazňuje krásu materiálu a hru světel. Sochu tvoří více než tisíc kusů jednotlivých segmentů, její výška je 2,7 m a váží téměř tři tuny.
ŽRALOK
Michal Gabriel
Sedm metrů dlouhé a šest tun vážící dílo zhotovené v KASPER KOVO dle návrhu Michala Gabriela tvoří 2200 centimetrových nerezových lamel. Vítěz hlavní ceny na sochařském sympoziu NordArt v Německu.
ASTEROID 1
Michal Gabriel
Nerezová socha dle návrhu Michala Gabriela byla dokončena v roce 2020, váží 6 tun a měří 300 cm.
Dáváme prostor mladým umělcům
Fresh Power
Jednou z hlavních myšlenek a cílů EPO1 je podporovat mladé umělce a zprostředkovat jejich díla veřejnosti v prostorech galerie.
S tímto záměrem vznikl projekt Fresh power, v rámci kterého nakupujeme sochy od tvůrců nejmladší generace a budujeme jejich sbírku. Ta bude součástí stálé expozice v galerii EPO1.
Erupce
Pavlína Rozsypálková
4 kg vážící dílo autorky Pavlíny Rozsypálkové vyrobené z betonu a laminátu.
Composition No. 4
Tomáš Arnošt
Kompozice navazující na dosavadní tvorbu autora, v níž se spojují dvě hlavní témata – mezilidské vztahy a dojmy ze života v industriálním městě.
Untitled
Tomáš Arnošt
Socha reflektující autorův dojem z pobytu v Ostravě, kde se život prolíná s industrií a vzájemně na sebe působí.
First contact II.
Šimon Szabo
K vytvoření díla zpodobňujícího první kontakt mezi mužem a ženou inspirovala autora témata jako láska, sex a libido – zejména v kontextu současné doby. Imaginární objekt zobrazující lidskou figuru ženského pohlaví se skládá z montovaných pantů do jednoduchých geometrických struktur doplněných o biomorfní tvary umístěné v jeho těle.
Osm trigramů
Matěj Hrbek
Dílo vystavěné na formátu
věštecké tabulky z Knihy proměn (I-ťing). Osm polí představuje symboly reprezentující základní principy reality v taoistické kosmologii a také osm základních přírodních živlů.
Cornerstone Community
Dana Bartoníčková
Sousoší ze série Attention people, v níž autorka tématizuje komunity a sociální skupiny. Motiv kuželu využívá jako upozorňující prvek. Inspirací pro její vznik byl autorčin pobyt v NY a pozorování mnohačetných, diverzifikovaných společenství vytvářejících mikro svět uprostřed velké metropole.
Úsvit
Martin Žák
Dílo vztahující se k odkazu starověkého Egypta a síle božství, každodenního zrodu života a vítězstvím nad smrtí.
Machine to check the Reality of Reality
Alessandra Svátek
Inspirací k tvorbě tohoto díla bylo zkoumání samotné reality, schopnost vnímat její skutečnou podobu, rozeznávat pravdu od lži, padělku či pověry. Například pomocí stroje, který by nám dokázal poskytnout objektivní náhled a jednoznačné odpovědi.
Postkrajina V.
Pavlína Kvita
Nástěnný reliéf vyrobený v roce 2017. Inspirací pro vytvoření tohoto díla bylo téma suburbanizace, které je typické pro autorčinu ranou tvorbu.
Power of history
Art Point
V obci Slavětín vzdálené cca 15 minut od galerie EPO1 se nachází zrekonstruovaná kaple sv. Josefa. Chátrající stavba byla odkoupena manželi Kasperovými, předělána k nepoznání a nejen s ohledem na design a zařízení interiéru i exteriéru je tak spjata s galerií EPO1.
Vnitřním prostorám kaple dominuje moderně pojatý oltář vyzdobený vznášejícími se drátěnými sochami autorky Veroniky Psotkové. Kompozice soch zobrazuje svatého Josefa držícího Ježíška v obklopení postav andělů. Další umělecké dílo, ocelová plastika s motivem Lilie, která je atributem svatého Josefa a jejímž autorem je sochař Michal Gabriel, je k vidění hned vedle kaple na rovněž revitalizovaném, udržovaném nádvoří.
Prostor kaple a její přilehlé okolí slouží jako zázemí pro komorní společenské akce (koncerty, autorská čtení apod.), které pořádáme pod názvem “Art Point” a jako místo setkávání místních obyvatel.
Kaple je otevřena v době konání kulturních akcí – vždy první sobotu v měsíci, od dubna do listopadu. Větší skupiny (min. 10 osob) si mohou domluvit individuální prohlídku.