Skip links

Socha Karla IV. vyrobená za peníze z veřejné sbírky se stěhuje do lázeňské metropole

24. 8. 2021

7:14

P5073406-e1652452967717_2

V Karlových Varech byla odhalena jezdecká socha Karla IV. Vznikla v trutnovské firmě KASPER KOVO s.r.o. a jejím autorem je sochař Michal Gabriel, který již s touto společností spolupracoval na celé řadě dalších kovových soch.

Tato je však výjimečná svými monumentálními rozměry a také unikátní optickou iluzí, kdy se teprve při určitém úhlu pohledu pozorovateli odhalí “vznášející se” svatováclavská koruna vložená do podstavce sochy.

K realizaci celého projektu vedla dlouhá a nejistá cesta, na jejímž začátku stáli členové místního Rotary Clubu. Ti v roce 2017 uspořádali soutěž o vytvoření návrhu sochy římského císaře a českého krále, kterou tehdejší zhruba padesáti centimetrový model Michala Gabriela v konkurenci dalších 12 děl jednoznačně vyhrál. Michal Thýn z klubu následně inicioval zhotovení plnohodnotné sochy, jejíž výrobní cena byla odhadnuta na 8 milionů korun.

Bez výraznější finanční podpory sponzorů či města se tak rotariáni rozhodli spustit web s veřejnou sbírkou. Peníze od občanů pozvolna přibývaly a značnou sumu se podařilo vybrat například díky uskutečněnému plesu s názvem Vary Karlovi, v rámci kterého proběhla dražba uměleckých děl, a ke dvěma a půl milionům na účtě tak přibyly další dva miliony korun. Přestože více než 2 miliony korun na transparentním účtě stále chybí, sochu se již podařilo zhotovit. Mimořádné dílo bylo slavnostně odhaleno při příležitosti třicetiletého výročí od znovuzaložení Rotary Clubu dne 7. 5. 2022 na svém místě. To bylo určeno prostřednictvím ankety, ve které mohli lidé hlasovat na třech různých místech v Karlových Varech. Vítěznou lokalitou se stal park na Divadelním náměstí. To tak získá novou dominantu – sochu o výšce bezmála šest metrů a váze přes dvacet tun, tvořenou téměř 1 600 nerezovými pláty, která přes použití netradičního materiálu i technologie výroby velmi věrně zpodobuje osobnost zakladatele města, od jehož narození uplyne jen týden po odhalení uměleckého díla přesně 706 let.

Ve firmě KASPER KOVO vzniklo na základě návrhů Michala Gabriela již několik děl tvořených z ocelových lamel, například lze jmenovat plastiky s názvy Žralok, Lev, Jezdec či Lilie. V případě císařovy sochy se tedy jedná o již osvědčenou a nikoliv náhodnou spolupráci mezi známým sochařem a trutnovskou firmou, jejíž majitel Rudolf Kasper je velkým milovníkem a podporovatelem umění. V bývalé trutnovské elektrárně, kterou koupil původně za účelem rozšíření výroby jeho firem, aktuálně buduje galerii současného umění EPO1, jež bude díky své mimořádné velikosti a dispozicím zaměřená na nadrozměrné sochy, ale i další výtvarná díla.

11. 5. 2022

www.iumeni.cz

Sdílet

Facebook
Twitter
LinkedIn