Skip links

Nová exteriérová expozice

30. 8. 2023

17:16

Socha Jiřího Davida

Ve venkovních prostorách EPO1 můžete vidět novou site specific instalaci autora Jiřího Davida. Jedná se o dílo s názvem Raketa Level IV.

Níže si můžete přečíst kurátorský text Jana Kunzeho.

Intermediální umělec, malíř, pedagog a spoluzakladatel skupiny Tvrdohlaví Jiří David vytvořil v exteriéru EPO1 site specific instalaci s názvem Raketa – Level IV. Dílo kontextuálně navazuje na objekty Raket, které vytvořil v průběhu let 1987–1999. Umělec sestavil z různorodých věcí jakýsi absurdní stroj, kterým lze opustit zdejší komplikovanou realitu. Z objektu cítíme autorovu hravost a sebeironický nadhled, stejně jako věčnou touhu zmizet a odletět do jiných dimenzí. Vizualita zde pracuje s naší roztříštěnou pamětí, kdy situace, jevy, vzpomínky spojené s konkrétními předměty dodávají objektu autenticitu a jednotlivé detaily odkazující na svůj původní účel se ve výsledku spojují v úplně jiný, nepochopitelný a nelogický předmět. Raketa Level IV. vytvořená ze starého nepoužívaného betonového kabelového mostu je tak ve svém základním principu nezávislá na jakémkoliv užitku nebo komerční funkci a ponechává si jistý antagonismus s empirickými fakty a zdravým rozumem. Je tedy na každém pozorovateli, jestli jej dokáže vystřelit do kosmu jeho představ nebo ho ponechá netečně stát na příjezdové cestě. 

Poslechněte si rozhovor s umělcem Jiřím Davidem, ve kterém prozradí více o tomto díle, své tvorbě obecně, pohledu na současnou českou uměleckou scénu a v neposlední řadě také to, jak se mu líbí centrum současného umění EPO1.

Sdílet

Facebook
Twitter
LinkedIn